Kawa ziarnista czy rozpuszczalna – poznaj kilka faktów!

Kawa pochodzi z Etiopii, w Europie natomiast pojawiła się około wieku XVI. Robi się ją sporządzając napar z palonych, a następnie zmielonych lub poddanych instantyzacji nasion kawowca. Tym właśnie różni się kawa rozpuszczalna od tej mielonej. Oba rodzaje napoju mają swoich amatorów, ale kawa mielona posiada nieco pełniejszy i bardziej naturalny smak, natomiast jej rozpuszczalna wersja smakuje bardziej kwaskowato. Czym różnią się te napoje? Który z nich jest lepszy? Oto kilka faktów:

  1. Antyoksydanty w kawie.

Kawa mielona to nic innego jak po prostu zmielone nasiona kawowca, dlatego nazywamy ją również naturalną. Ten rodzaj kawy zawiera antyoksydanty, które giną podczas procesu tworzenia rozpuszczalnego wariantu tego napoju. Wysuwa się  więc jeden wniosek – kawa naturalna jest po prostu zdrowsza!

  1. Zawartość kofeiny.

Kawa naturalna zawiera o wiele więcej kofeiny niż jej rozpuszczalna koleżanka. Po wypiciu kawy mielonej odczujesz więc naturalnie większe pobudzenie i przypływ energii! Osoby o wyższym ciśnieniu powinny zatem zdecydować się na inny rodzaj kawy lub wariant bezkofeinowy! Warto również dodać, że najsilniejszym wariantem kawy jest Włoskie espresso, które stawia na nogi nawet przy najbardziej leniwym poranku!

  1. Jakość ziaren

W kawie rozpuszczalnej niemal zawsze mamy do czynienia z ziarenkami gorszego sortu. Jest to spowodowane tym, że klienci zazwyczaj nie mają dostępu do wyglądu i ich stanu. Takie mankamenty producent zazwyczaj naprawia za pomocą dodawania chemicznych polepszaczy. Jeżeli więc chcemy spożywać kawę najwyższej jakości – dobrze jest nabyć tę w ziarnach, a następnie samodzielnie ją zmielić. Warto dodać, że ziarna wyższej jakości mają lepszy i bardziej wyszukany smak i aromat!

  1. Sposób zaparzania.

Kawa rozpuszczalna zaparza się błyskawicznie oraz nie zawiera uciążliwych fusów. Kawa naturalna z kolei wymaga odrobinę dłuższego czasu aby osiągnąć pełnię smaku. Dodatkowo warto wspomnieć, że według niektórych opinii podczas parzenie kawy naturalnej „po turecku”, czyli zalewając ją wrzątkiem – uwalniają się szkodliwe substancje mogące podrażniać żołądek. Kawa rozpuszczalna jest zatem łagodniejsza dla żołądka. Do kawy naturalnej warto jest więc dodać kilka kropli mleka tak aby zneutralizować szkodliwe substancje.

  1. Kawa z ekspresu

Biorąc pod uwagę powyższe fakty nasuwa się wniosek, że kawa naturalna jest nieco zdrowsza oraz powoduje silniejszy efekt pobudzenia. Warto jednak pamiętać, że według ekspertów najzdrowsza  jest kawa filtrowana, zaparzana w ekspresie. Urządzenie najczęściej wyposażone jest w młynek, który zapewni świeże i aromatyczne ziarna do każdego parzenia.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *